WordPress SEO’da Yapılan Hatalar

SEO’da yaptığınız hatalar arama motorlarında görünürlüğünüzü kayıp etmenize neden olabilir. Türkiye’de en çok kullanılan ve dünyada otoritelerin dahi kullandığı WordPress; Wp SEO’da yapılan hatalar hakkında analizlerimizi anlatacağız. Tarafımıza gelen sorulardan derlediğimiz bu makalede kazanacaklarınız:

Amaç: WordPress SEO çalışmalarında minimum şekilde hata yapmanız hedefleniyor.

Hedef: Kullanıcıların rahatça dolaşacağı ve web sitenizde gezinmekten hoşlanacağı bir WordPress SEO çalışması

Makale Bitiminde Elde Edeceğiniz Bilgi ve Tecrübe: Rahatlıkla WordPress sitenizde yaptığınız yanlışları görebilecek, SEO hatalarını giderebileceksiniz.

WordPress’i Tanıyalım

Geçmişten günümüze gelen WordPress serüveni “Blog” olarak kullanım amacından başlayarak, günümüzde büyük bir pazar payını elde etti. Büyüyen Wp arama motoru optimizasyonunda büyük avantajlar sunduğundan, eklenti, tema seçenekleri, kolay kurulumu ve kullanımı en önemli tercih sebeplerinden oldu. Sürekli güncellenmesi ve güvenlik açıklarının giderilmeside büyük artılarındandır. Kullanıcılarının fazla olması SEO’da yapılan yanlışların artmasına sebep oluyor. Bilmeden yapılan hatalar başarınız için bir hayal olabiliyor. Bu makalemizde bilinçsizce yaptığınız hataları size anlatarak en iyi şekilde WordPress SEO çalışmasını yapabileceğinizi göreceksiniz. Başarı zor değil, sebat ve çalışma ister…

WordPress’te Yapılan SEO Hataları

WordPress Kurulumundan sonra gerekli SEO Eklentilerine ulaşın eklentileri aktif ediniz.

  1. Kalıcı bağlantıları ayarlarını mutlaka yapınız. Genelde varsayılına yüklediğiniz SEF URL şeklinde vermeyecektir. Normal bloglar için: “Yazı İsmi” Aşağıda resmini görebilirsiniz.

Wordpress Kalıcı Bağlantılar Ayarları

Kurulumda varsayılan olarak “Düz” kısmı seçilidir. Siz normal projeler için “Yazı İsmi” olarak değiştiriniz. Eğer planlarınız daha detaylı ise url yapılarını inceleyiniz.

“WordPress kalıcı bağlantı ayaları” yanlış yaparsanız SEO açısından sıkıntılı duruma düşersiniz. Genelde sık yapılan hatalar arasındadır.


2. Tema ayarlarını doğru yaptığınızdan emin olun: Sektörünüze ve müşterilerinize hitap edecek bir tema aldınız. Ayarlarını doğru şekilde yapmadığınız. Kullanıcılar web sitenizde fazla zaman geçirmez. Konu ile alakalı gördüğümüz Growth Hacking kısmını incelemenizi tavsiye ederiz.


3. Arama Motoru Görünürlüğü: Bu bölüme girmek için izlenecek yol: Ayarlar > Okuma bölümündedir.

Wordpress SEO'da Yapılan En Büyük Hata

Eğer işaretli ise web siteniz arama motorlarında görünür olmayabilir. Kaldırdığınızda arama motorlarına tekrar tanıtmanızı tavsiye ederiz. Arama Motorlarına Kayıt bölümünde nasıl yapılacağı hakkında bilgi alabilirsiniz. WordPress SEO’da yapılan hatalarında başında yer alır.


4. Title ve Description: Anahtar kelimelerle dolu bir title kullanıcıda sevmez Google’da düzgün cümlelerle anahtar kelimeyi içinde barındıracak şekilde özgün yazmanızı öneririz. WordPress kullanıcıları genelde bu kısımları es geçiyor. Hata ile başlayan, başarısızlığa uğrayabilir. Önüne geçmek için web sitenize önem vermelisiniz. Emek olursa, karşılığını alırsınız.


5. H tagları: Bugünlerde sıkça duyduğumuz h tagları konusuna açıklık getirmek istedik. Özellikle wp ile çalışmalarını yapanlar zengin metin editörü kısmında paragraf yazan yere tıkladığında bu işlemi kolayca yapabilir. H tagları nasıl olmalı:H1 en büyük tag 1 adet kullanılır zorunlu durumda 2 defa kullanabilirsiniz. H2 alt başlık olarak geçer. Konuya göre sayısı farklılık gösterir. H6’ya kadar başlık vardır. Mutlaka h1 ve h2’de anahtar kelimenin kısa cümle şeklinde geçmesine özen gösteriniz.

Örnek: <h1>”SEO’da Yapılan Yanlışlar”</h1>, <h2> Sıkça SEO Çalışmalarında Yapılan Hatalar</h2> gibi… Google bunu yanlış = hata aynı olarak algılıyor. Kesinlikle benzeşen kelimeleri makale içerisinde bazla barındırmayın.


6. Site İçi Link İnşası: Header bölümünde kelime yoğunluğu sağlanacak şekilde link inşası oluşturun. Kesinlikle spama düşmeyecek şekilde kullanıcılarınıza yönelik olmasını sağlayın. Footer ve sidebar kısımlarını linklerle doldurmayın özellikle footer kısmı çok sade olsun. İletişim bilgileri, Copyright, Sosyal iconlar olabilir. Kullanıcılarınıza odaklı olsun.


7. WordPress’te Otomatik Sosyal Paylaşımlar: Önermediğimiz bu yöntemi manuel olarak sosyal medyayı kullanınız. Eklentilerle yapılan otomatik paylaşımlar Google’ın sevmediği davranışlar arasındadır. Eğer gerçekten sitenizden verim almak istiyorsanız manuel ve göze hitap eden, müşterilerinizi size çekecek çalışmalar yapın.

8. Bold, Strong, İtalik: Sadece makale içerisinde bold yaparak veya diğer etiketleri kullanarak bir başarı elde edemezsiniz. Ziyaretçilerin odağını çekmek için bu sistemi kullanmanızı öneririz. Tarafımıza gelen soruların başında yer alıyor. Google’ı düşünmeden kullanıcılarınızın ilgisini çekin!


9. Kategoriler: Web siteniz sizin için bir markettir. Giren kullanıcı raflarınızı zengin ve düzenli görürse mutlaka web sitenizde gezinecektir. Kategori içerisinde yer alan başlıklarda ve description bölümleri doğru organize edilmişse içiniz rahat edebilir. Bütünsel SEO mantığında A’dan, Z’ye tüm araçların senkronizasyonu gereklidir.


10. Breadcrumb (navigation) Mutlaka Kullanın: Kullanıcılarınız ve arama motorlarına nerde olduğunu gösterirseniz onların yollarını kayıp etmesini engellersiniz. Memnuniyet için geçerli SEO araçlarındandır.


11. Görsel Kullanımı: Makalelerinizi zenginleştirmek için özgün resimler kullanımı ve video kullanınız. Araştırmalara göre kullanıcıların en çok tercih ettiği web siteler bilgi dahi verse görselle desteklenen ve anlatım yapılan web sitelerdir. WordPress’te ortam ekle ile bu işlemi yapabilirsiniz.

Wordpress Ortam Ekle


12. Görselleri Optimize Edin: Konunun başlangıcında anlattığımız gibi WordPress’in eklenti dünyası deniz gibidir. Hemen, hemen her sorun ve ihtiyacınızı karşılayabilecek alt yapıya sahiptir. Eskiden gzip eklentisi kullanıyorken şuanda bu işlemi ücretli eklentiler yapmaktadır. Bazı tema üreticileri temayla birlikte size paralı olan eklentileri hediye olarak vermektedir. Eğer ücretli eklenti almak isterseniz codecanyon.net sitesine göz atabilirsiniz.